ויטמין סי

ויטמין סי

לויטמין C תפקיד חשוב בפעילויותיהם של אנזימים רבים. הוא חיוני לצמיחה ולתחזוקה של עצמות, שיניים, חניכיים, כלי דם והוא מהווה מרכיב חשוב של כל האיברים בגוף. ויטמין C חשוב לייצור כמה מעבירים עצביים והורמונים של יותרת הכליה. הוא נחוץ לניצול של חומצה פולית ולספיגת ברזל. ויטמין C דרוש גם לתגובה חיסונית תקינה של הגוף לזיהומים וכן לריפוי פצעים והתחדשות העור.

מקורות מהמזון לחומצה אסקורבית:
המקור האידיאלי לויטמין סי הינו במזונות טריים מן הצומח שבעיקרן עומדים ירקות ופירות. פרי הדר, תות שדה, עגבניות, פלפל אדום, וירקות ירוקים הם מקורות טובים לויטמין זה. גיובה למשל עשיר במיוחד בויטמין סי.

ויטמין סי נהרס בחום, ורגיש מאד לאור! ולכן, בישול הירקות או אידוי פירות הורס את הויטמין.

בני האדם הם החיה היחידה שלא מייצרת את הויטמין בגופה והמקור היחידי הוא מהמזון. תזונה מאוזנת מכילה בדרך כלל כמות טובה ויעילה של ויטמין C אך עקב התזונה ואורח החיים המורדניים  לרב האנשים יש חסר בויטמין זה. דבר שיכול לבוא לידי ביטוי במערכת חיסונית חלשה, ריפוי פצעים איטי ונטייה לשיטפי דם תת עוריים בקלות או בשפת העם “מכות כחולות”.

ניצול הויטמין על ידי הגוף מהיר יותר לאחר פצעיה קשה, ניתוח רציני, כוויות וכן בטמפרטורות קיצוניות. לכן, כל מצבי הדחק השונים מבזבזים ויטמין סי מגופינו. בגלל ששאיפת פחמן חד חמצני הורסת את הויטמין, תושבי העיר זקוקים לכמות גדולה יותר של ויטמין זה מאנשי הכפר, אצל מעשנים עלול להופיע מחסור קשה.

לרב יש צורך בתוספות למניעה או לטיפול במחסור אצל קשישים וחולים כרוניים ובמקרים של שתיית אלכוהול רבה. גם נשים הנוטלות גלולות למניעת הריון המכילות אסטרוגן זקוקות לתוספי ויטמין C.

איך אפשר לדעת אם יש חסר?

מחסור קל עלול לגרום חולשה, כאבים בגוף, נפחיות בחניכיים ודימום מהאף. מחסור חמור עלול לגרום לצפדינה מחלה נגרמת עקב מחסור חמור בויטמין סי, אשר התסמינים האפשריים כוללים חניכיים מודלקים ומדממים, הופעת “סימנים כחולים”, ודימום פנימי. אצל מבוגרים העצמות נשברות לעיתים קרובות, והשיניים לא מחזיקות מעמד. אצל ילדים התפתחות העצמות והשיניים לא תהיה תקינה. פצעים מזדהמים ושאינם נרפאים בקלות. מחסור מוביל לעתים קרובות גם לאנמיה, המתבטאת בתסמינים של חיוורון, עייפות, סחרחורות ודפיקות לב, ויטמין סי הכרחי לספיגת ברזל. מאד פשוט לטפל במחלה על ידי תוסף ויטמין סי.

סיכונים בנטילה ממושכת:

הסיכון של השפעות מזיקות נמוך, כיוון שויטמין C מופרש בשתן. אך בשימוש ממושך ויטמין C במינון גבוה יכול להפריע לספיגת ויטמינים ומינרלים אחרים ויש שטוענים שלקיחה קבועה במינונים גבוהים יכולה לגרום לאבנים בכליות ואף להגביר את הסיכון לסרטן.

יש להיזהר בהזרקות ועירויים שעלולים לגרום להסמכת הדם ובכך סיכון לקרישי דם.

תוספים רבים כיום משווקים תחת ההגדרה ויטמין סי ליפוזומלי – בנוזל, מתוך טענה שהספיגה יותר גבוהה. יש לשים לב שהתוספים הנוזליים אינם מחזיקים מעמד מספיק ומתקלקלים בקלות.

עדיף לקחת תוספי ויטמין סי בכמוסות – ורצוי ליפוזומלי.

ויטמין סי הוא חומצי, לכן אינו מתאים לאנשים עם צרבות וריפלוקס, במקרים כאלו יש לשקול את אופן הלקיחה והתרכובות – ישנם סוגי ויטמין סי שאינם חומציים.

 

נטלי גל נטורופתית למשפחה N.D

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *