מחסורים בחומרי מזון חיוניים

מחסורים בחומרי מזון חיוניים

חשוב לי להעלות את המודעות לגבי מחסורים בחומרי מזון חיוניים (ויטמינים, מינרלים, חומצות שומן וכ’). זה מדהים ועצוב שככל שעוברות השנים מתגלים עוד ועוד חסרים אשר מסתבר כנפוצים באוכלוסייה. ככל שקופות החולים מאפשרות בדיקות מקיפות יותר כך מתגלים החסרים, אך כמובן שניתן להבין מהגוף לפי תסמינים בלבד באילו חוסרים מדובר אך למרות זאת את ביצוע בדיקות הדם חשוב לדרוש במיוחד אם לא ביצעתן בדיקות ממזמן. חשוב לי להבהיר דברים חשובים:
* מאגרי הויטמינים והמינרלים מתרוקנים עם השנים כאשר אוכלים לא מאוזן.
* את המאגרים האלו קשה להשלים רק מאכילה בריאה. המזון אמור לתת מענה לכאן ועכשיו. כלומר לצורכי הגוף כרגע ולא להוות גורם משלים למחסורי העבר.
* המחסורים בחומרי מזון לא תמיד יבואו לידי ביטוי פיזי כתסמינים. אך לרוב הם כן. הגוף מאותת לנו כל הזמן, אנחנו רק צריכים להקשיב: דוגמאות לתסמינים נפוצים: אפטות בפה, כאבי ראש, כאבי עצמות, עור יבש, ציפורניים חלשות, שיער נושר, בחילות, סחרחורות, הן רק חלק קטן מהתופעות שיכולות להעיד על חסרים תזונתיים.
שלא תבינו לא נכון, התזונה בעיני היא הדבר החשוב והמרכזי.
* התזונה תשמור עליכם מחוסרים עתיידים לבוא אך אם קיימים חוסרים מתזונת העבר רוב הסיכויים שתזונה לבד לא תספיק. (תלוי כמובן בחומרת הבעיה).
דבר נוסף שיש לבדוק זה את סוג תוספי התזונה שאתם רוכשים. האם אתם בטוחים שאתם לוקחים תרכובות טבעיות שלא מזיקות לגופכם?
כמו שתוספים יכולים להועיל ולהציל חיים הם גם יכולים לעשות נזק אם לוקחים שלא לצורך או שלא לפי הנחיית איש מקצוע.
לא חוכמה להשלים חוסרים באמצעות תוספי תזונה אם הם עשויים מחומרים שלא מותאמים לספיגה אידיאלית בגוף. כמובן שהספיגה הכי טובה היא מהמזון, אך עדיין ישנם תוספים טובים יותר וטובים הרבה פחות.
בנוסף, אם אתם לוקחים תוספי תזונה מאותו הסוג באופן קבוע ולאורך זמן (יותר מכמה חודשים) כדאי לכם מאד להפסיק את צריכתם (בשיתוף והמלצת המטפל). תוספי תזונה לא נועדו להוות תחליף למה שהמזון אמור לספק. אני ממליצה לקחת תוספי תזונה רק לזמן מוגבל.
לדוגמה: בידקו את תוסף ה-ויטמין B12 שאתם לוקחים. האם הוא ציאנוקובלמין או מתילקובלמין? את זה תוכלו לראות בגב החפיסה. אם הוא ציאנוקובלמין אתם לוקחים תרכובת פחות מומלצת, העלולה לגרום לתופעות לוואי ובכדי להיספג זקוקה לעבור המרה בכבד. בנוסף ציאנוקובלמין מכילה ציאניד שלמי שיש בעיה בריאותית בכליות זה לא מומלץ. בעיני, המתילקובלמין היא תרכובת טובה יותר ונספגת ביעילות רבה.
קראו על ויטמין B12 באתר שלי- לחצו וזה יקשר אתכם למאמר.
נקודה חשובה ומהותית: חוסרים תזונתיים שלא מטופלים יכולים להיתפתח למחלות כרוניות ואיני רוצה לעסוק בכתיבת שמות של מחלות מפחידות. כי המטרה שלי היא לא להפחיד אף אחד אלא להעלות מודעות.
בנושא הזה רק אדגיש: אם למחסורים בחומרי מזון יש השפעה על התפרצות מחלות אזי השלמתם חייבת להוות חלק בטיפול לריפוי.
ובוא ניגש לעיניין המרכזי:
מתי בפעם האחרונה ביצעתם בדיקות דם מקיפות? האם היה מי שישב לאבחן את בדיקות הדם שלכם באופן ספציפי?
שימו לב! זה שהכוכבית בתוך הטווח של בדיקות הדם אין זה אומר שהתוצאה תקינה. לפעמים הכוכבית בטווח הנמוך או הגבוה אך עדיין בתוך הסוגריים, ולעיתים היא באמצע וזה עדיין מצריך בירור.
כדאי לכל אחד ואחת מכם לבצע בדיקות דם מקיפות לדרוש ולהתעקש על כל בדיקה ובדיקה כי לצערי יש לרופאים נטייה לסנן מה שמבקשים מהם וזאת מבלי להכליל חס ושלום כי תמיד יש יוצא מן הכלל.
להתייעצות התקשרו 0542037734

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *