נתונים מהותיים שלא ידעתם על חלב פרה

נתונים מהותיים שלא ידעתם על חלב פרה

הדיאטניות, הרופאים, וחברות החלב מספרים לנו שחלב פרה הינו מזון חיוני ובריא, שבלעדיו התזונה אינה מספקת. למעשה, אם היו מספרים לנו כמה עובדות פשוטות על החלב, רוב האנשים היו בוחרים שלא לצרוך ממנו. אך בשל השיווק המסיבי וההטעיה אנשים מקבלים מסרים שגויים.

חלב פרה נועד לעגל ולא לבני אדם בידיוק כפי שחלב של ג’ירפה לא חיוני עבור בן אדם, זברה, סוס, כלב או חתול. לעובדה זו יש השלכות הרסניות על בריאותכם:

כולסטרול? אם חשבתם שהנזק הבריאותי שחלב גורם הוא רק בשל הכולסטרול שבו אז הטעו אתכם. הכולסטרול הוא רק נושא זניח בכל הקשור בנזקי החלב וגם פה יצרני החלב דואגים לווסת את החשיבה הזו למקום אחר ודאגו לייצר מוצר חדש ש”יוריד” לכם את הכולסטרול. נותנים לך מנת כולסטרול הנמצאת באופן טבעי במוצר ומוסיפים לו חומרים אשר באופן רגיל ביותר ניתן למצוא במזון צמחי (ירקות ופירות למשל) ומבטיחים לכם שרמת הכולסטרול שלכם תרד אם תשתו מהמוצר יומיום קבוע. באופן שכזה גורמים לכם להאמין שכאילו מדובר על מזון “בריאות” כאשר האמת היא שהמזון הזה מאד יזיק לכם.

פגיעה בכליות בגלל החלבון שבחלב פרה? הסיכוי שאתם יודעים את הנתון הבא הוא מאד נמוך והרי זה לא פלא, כי יש מי שדאג וממשיך לדאוג שנאמין שחלב פרה ומוצריו הוא מקור מצויין לחלבון מלא אך האמת היא שחלבון מן החי ובעיקר מחלב ומוצריו מזיק מאד לכליות שלנו. זו הסיבה שכאשר אדם עם כשל תפקודי בכליות מגיע לרופא ההמלצה התזונתית הראשונה שישמע היא להימנע מחלבון. למעשה, לכל אדם שצורך מוצרי חלב מן החי נוצר נזק מתמשך לכליות ואם תפריזו באכילת המזונות הללו יש גם סיכוי לכשל תפקודי של הכליות ואפילו דיאליזה – שהיא מכונה אשר נועדה להחליף את תפקיד הכליות בסינון הדם ואז צריך השתלת כליות – את כל זה ניתן למנוע!

עודף חלבון פוגע לנו בכליות – חד משמעית! אל תחפשו להעשיר את תזונתכם בחלבון הרי שאתם “יורים לעצמכם ברגל” או במקרה הזה – בכליות.

סופרטאים הם האוכלוסייה שהכי צפוייה להיפגע בריאותית מעודפי החלבון כי אותם הכי מטעים: משקאות עתירי חלבון, מי גבינה, יוגורט וכוס חלב אחרי אימון (גם טונה, וביצים) הם האוייבים הכי גדולים לכליות שלכם. מה שלא מספרים לכם בעיקר מבורות ששריירים ניתן לפתח ולעסוק בפעילות גופנית גם ללא חלבון מן החי. יש לכך דוגמאות רבות: קארל לואיס, מרטינה נברטילובה, סקוט יורק, דייב סקוט, ברנדן ברזיר, מייק טייסון, וגם מישראל את אבי לייני. וכמובן לא מפורסמים רבים אחרים שעוסקים בספורט ותזונתם מבוססת על טבעונות.

חלב פרה לא חיוני בכלל לבן אדם? אם עגל היה מוזן בחלב אם אנושי למשך חודשיו הראשונים הרי שהוא לא היה מחזיק מעמד ומת. כל חיה בטבע מייצרת עבור הצאצא שלה חלב המותאם בידיוק לצרכיו. חלב פרה מותאם לעגל במגוון דרכים ייחודיים.

החלב פרה עשיר בקלוריות, חלבונים, עתיר שומנים, עשיר בהורמוני גדילה ובשאר חומרים נוספים אשר כל יעודם הוא לעזור לעגל לגדול במהירות לגודלו הסופי. תינוק אנושי לא זקוק לחומרים הללו בכמות הזו כיוון שהוא גדל וצומח הרבה יותר לאט מעגל. חומרים אלו פועלים על האדם בצורה מאד הרסנית. הקלוריות גורמות להשמנה ולסיכון לחלות בסוכרת ומחלות לב, שומנים רווים מסוכנים ללב ולכבד, הורמוני גדילה מסכנים אותנו בסוגים רבים של סרטן ועודף חלבון גורם לנו למחלות אוטואימוניות, סוכרת, סרטן, מחלות לב וכליות.

הייתכן שחלב פרה פוגע לנו בעצמות? ובכן, בנושא הזה חברות החלב עושות עבודה שיווקית אינטנסיבית. בעצם גרמו לנו להבין שחלב פרה ומוצריו מגנים עלינו מפני בריחת סידן מהעצמות ובכך מונעות הופעת מחלה שנקראת אוסטאופורוזיס, האומנם?!

חד משמעית לא! מוצרי חלב הם דווקא אלו שיגרמו לאוסטאופורוזיס!

איך זה יתכן? הנה כמה עובדות חשובות שיש לדעת על חלב פרה בהקשר הזה ובכלל:

* הוא חומצי מאד – החומציות גורמת לעצמות לאבד סידן זואת כדי לאזן את רמת הPH.

* הוא עתיר בחלבון – המעכב את ספיגת הסידן, גורם לאיבוד סידן מהעצמות והפרשתן מהגוף באמצעות הכליות.

* הוא מכיל כמויות גבוהות מאד של סידן שלרוב לא היה נמצא שם באופן טבעי אלא הוסף למוצרים אלו כתוסף מלאכותי. תוספי הסידן שבחלב הפרה ומוצריו רובם הגוף לא סופג. כך שחלב ומוצריו אינו מהווה מקור לסידן איכותי וזמין. למעשה, מה שיכול לקרות בהקשר הזה זה אבנים בכליות וטרשת עורקים.

מוגלה בחלב? אכן! פרה נועדה לייצר כמות חלב רק עבור העגל שלה אך בתעשיית החלב גורמים לגופה של הפרה לייצר כמות חלב מסחרית שתתאים לצורכי התעשייה. עקב הכמות שגופה מורגל לייצר נוצרים זיהומים בעטינים ובחלב עצמו וכתוצאה מכך ישנה פעילות של מערכת החיסון המתבטאת בכמות גבוהה של כדוריות דם לבנות. כדוריות הדם הלבנות הן בעצם הוכחה לנוכחות דלקתית בחלב. ויש חוק המאפשר כמות מסויימת של כדוריות דם לבנות בכל כמות מסויימת של חלב. כך שמאפשרים לכם יצרניי החלב לשתות חלב המזוהם בדלקת – אפילו אם מדובר בכמות יחסית “מעטה” ההשפעה של זה על בריאותכם היא כמובן הרסנית. ושתבינו, יצרני החלב בישראל מתגאים בשיאי תנובת החלב של הפרה הישראלית = ככל שתנובת החלב יותר גדולה כך מתפתחים יותר זיהומים ודלקות.

דואגים לבריאות ילדכם? 
שאלה רטורית ברור שאתם רוצים שילדכם יהיו בריאים, ובכן יש בידכם את הכוח להשפיע על כך. החלבון שבחלב הפרה (קזאין) הוא חלבון מאד אלרגני עבור בן אדם. אלרגיה זו יכולה להתבטא במגוון בעיות בריאותיות שלרוב הורים לא מודעים שרק חלב פרה הוא הסיבה לבעיה/בעיות. לרוב הפתרון לבעיות שלפניכם מסתכמות רק בהורדת מוצרי החלב מהתפריט.

* יציאות – אלרגיה או רגישות לחלב פרה יכול להתבטא במקרים רבים בשילשולים/ יציאות לא סדירות/ עצירות/ ריח מסריח מאד ואפילו דימום ממערכת העיכול.

אלרגיות – אלרגיה או רגישות לחלב יכולה גם להתבטא באלרגיות: נזלת כרונית, שיעול כרוני, עיניים שורפות/דומעות/מגרדות וכו’.. זאת בשל העובדה שאצל ילדים ובעיקר תינוקות מערכת העיכול חדירה לחלבונים הזרים שבחלב דבר היכול לגרום לתגובה חריפה של מערכת החיסון.

בעיות עור – אנשים רבים חושבים שמחלות עוריות (אסתמה של העור, סבוריאה וכו’) אצל ילדים (ובכלל) הן “גורל” ושאין מה לעשות על מנת לפתור את הבעיה, אך פריחה/גירוד/עיקצוץ/קשקשים וכן הלאה על העור בסך הכל מעידים על הצורך והניסיון של הגוף לפנות רעלים ממחזור הדם. כאשר תופסים את הבעיה בזמן (קרוב ככל הניתן לגילוי הבעיה) ומורידים מהתפריט מוצרי חלב יכולים לראות הטבה משמעותית ואף ריפוי מלא.

אסתמה – אסתמה היא דלקת בדרכי הנשימה – דלקת בגוף לא נוצרת סתם, לכל דבר יש סיבה. יש קשר הדוק בין אסתמה לבין מוצרי חלב. אם מורידים את מוצרי החלב מהתפריט בסמוך לגילוי המחלה יש יותר סיכויים להחלמה מלאה וככל שעובר הזמן ונוסף גם שימוש במשאפים ותרופות קונבנציונליות כך קשה יותר להיפטר מזה אך זה עדיין אפשרי.

בריחת שתן בשינה – בשל העובדה שחלבוני החלב עלולים לחדור את מערכת העיכול ולהגיע למחזור הדם, נמצא קשר בין תגובת החלבונים הללו לשלפוחית השתן של הילדים שסובלים מבריחת שתן ולרוב מתייגים אותם כבעלי בעיות ריגשיות. שווה לנסות להוריד את מוצרי החלב מהתפריט. יש סיכוי גבוה לראות תוצאות בנושא.

דלקות אוזניים חוזרות – גם בנושא הזה החלבון מהווה טריגר להופעת הדלקת בייחוד אצל תינוקות שניזונים מתחליף חלב. א. חלבון החלב ב. שימוש בקבוק שניהם מהווים גורמי סיכון משמעותי להיתפתחות דלקות אוזניים כרוניות. במקום ל”היתפתות” מהר לשימוש באנטיביוטיקה שווה להוריד את מוצרי החלב מהתפריט ובמקרה של תינוקות להחליף את תחליף החלב החלבי בצמחי. כמובן שהנקה היא התזונה הטובה ביותר שגם לרוב מונעת דלקות אוזניים כרוניות.

אנמיה– מוצרי חלב דלים בברזל, ילדים שניזונים מהרבה מוצרי חלב בתפריט שלהם הם לרוב אנמיים – גם ילדים שניזונים מתחליפי חלב יש להם יותר סיכוי לפתח אנמיה גם אם הם מקבלים תוסף ברזל בשנה הראשונה לחייהם. כמובן שיש לבדוק את התפריט הכללי ולהפחית ככל הניתן את מוצרי החלב ולהקפיד על ירקות, פירות, קטניות, דגנים, שקדים ואגוזים כעיקר התפריט. בצורה הזו ניתן למנוע ולטפל באנמייה.

הקאות, פליטות, וריפלוקס – בשל היותו מזון כל כך אלרגני יש ילדים ותינוקות המגיבים כבר בשלב הראשוני בקיבה למוצרי החלב ותחליפי החלב ומקיאים, פולטים כמויות מאד גבוהות ומפתחים ריפלוקס (עלייה של חומצות הקיבה לוושט). כמובן שריפלוקס יכול להיות גם אצל תינוקות של נשים מניקות אך הסיכוי הרבה יותר נמוך. תחליפי החלב הם מזון מאד כבד למערכת העיכול של התינוק לעומת חלב אם שהוא קל מאד לעיכול – תינוקות רבים סובלים מהנתון הזה ולכן גם פולטים (מהפה ולעיתים גם מהאף).

סוכרת נעורים – סוכרת סוג 1 הנקראת סוכרת נעורים אך ממש לא חייבת להתגלות ולהיתפתח בנעורים היא מחלה אוטואימונית כלומר: מערכת החיסון האנושית נחשפה לחומר זר שלרוב הוא חלבון (יכול להיות מחלב פרה ויכול להיות גם מחיסונים לצורך העיניין). אותו מרכיב זר משבש את פעילות התאים בלבלב וגורם להפסקת ייצור תאי בטא האחראיים על ייצור האינסולין שעוזר לספיגת הסוכר לתאים. ככל שעובר הזמן ומזניחים את הבעיה (בעיקר באמצעות שימוש באינסולין חיצוני) הלבלב כבר לא מייצר את התאים האלו ותפקוד הלבלב “מתנוון” זמנית או לא זמנית מאד אינדיבידואלי, לכן מאד מאד חשוב שכאשר מגלים את הבעיה מיד להוריד מוצרי חלב מהתפריט. לרוב תגלו שיפור משמעותי במדדי הסוכר וספיגת הסוכר לתאים. אם יש כבר שימוש באינסולין חיצוני יש לטפל בקליניקה לאחר איבחון.

נטלי גל נטורופתית למשפחה N.D

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *